Seriál Firemní web

Díl 12: Návrh obsahu, funkcí a základní struktury

David Špinar, 20.2.2007

Předchozích 11 dílů tohoto seriálu o budování firemního webu se týkalo přípravných prací, ve kterých jsme si vytvořili kompletní podklady k tomu, abych začali samotný web tvořit.

Už víme, co chceme na webu nabídnout a pro koho. Víme také, jak uzpůsobit nabídku webu v souvislosti s konkurencí nebo našimi možnostmi.

V dnešním dvanáctém díle už začínáme kreativně tvořit. Položíme základy samotného webu. Nadefinujeme jeho strukturu, obsah a funkcionalitu. Nejprve bych rád uvedl tři dobré rady, kterých byste se měli držet:

1. Nezapomente na přípravu

Zajímavé je, že definicí struktury, obsahu a funkcionality webu začíná své weby tvořit většina lidí. Bohužel však bez předchozí přípravy, které jsme se věnovali ve zmíněných jedenácti dílech. To je však velmi špatný postup. Mé doporučení zní jednoznačně: Nepodcente přípravu, nezapomente na přesnou definici cílů, výzkum cílových skupin, vlastní SWOT analýzu, své možnosti. Veškeré podklady pak zohledněte právě v této fázi.

2. Buďte důkladní

Představte si definici obsahu, funkcí a struktury webu jako projekt ke stavbě rodinného domu. Kvalitní projekt se vyznačuje tím, že ztělesnuje přání a představy budoucích majitelů domu a navíc je dostatečně konkrétní a popisný, aby podle něj stavební firma dům skutečně postavila. Počítejte s tím, že čím detailnější projekt, tím menší pravděpodobnost, že stavební firma udělá stavbu jinak, než si představujete. Dokazovat pak, čí je to chyba a na čí náklady se uskuteční orpava, bývá velmi nepříjemné. Pokuste se sami, nebo s pomocí někoho jiného dotáhnout svůj projekt do nejmenšího detailu.

3. Buďte kreativní

Fázi definice obsahu, funkcí a struktury webu nejraději provádíme řízeným brainstormingem - tedy kreativní diskuzí mezi lidmi, kteří mají k tématu co říci. V příjemném prostředí u tabule nebo flipchartu vymyslíte během krátké chvíle věci, které byste u svého počítače nad prázdnou stránku ve Wordu vymýšeli dlouhé hodiny nebo také vůbec nikdy. V rámci diskuze se nenechávejte odradit myšlenkami typu "to nepůjde" nebo "to je na výrobu moc složité". V tuto chvíli je čas chrlení myšlenek, škrtat v projektu můžete vždycky

Vezmete-li si tyto rady k srdci, můžete se pustit do práce. Doporučuji postupovat následujícími kroky:

1. Výčet obsahu a struktury

Pomocí odrážek si sepište seznamy toho, co chcete na webu mít. Nezapomente při této diskuzi zohlednit veškerou přípravu, kterou jste si udělali. Nadefinujte si obsahové prvky webu (texty, články, aktuality, přehledy produktů, detailní popisy produktů a služeb, refernce klientů, představení týmu, kontaktní informace atp.) a funkcionalitu (formuláře, objednávky, poptávky, hlasování, ankety porovnání produktů atp.). V této fázi není nutné vše do detailu popisovat, stačí heslovité body.

2. Seřazení do priorit

Vytvořené seznamy si seřaďte podle priorit. Shodněte se na tom, co je pro vás prioritní, co může trochu ustoupit do pozadí a co je naopak zcela minoritní.

3. Vytvořte strukturu

S výjimkou některých aplikačních webů by měly být všechny weby uspořádány do pyramidové struktury. Vaším úkolem je tedy uspořádat návrh svého webu do základní struktury. Zcela na vrcholu pyramidy si představte titulní stránku. Pod ní poskládejte první úroven podstránek, které většinou reprezentují základní rubriky/sekce vašeho webu a jsou většinou velmi prioritní. Zkuste v této fázi zatím zapomenout na navigační mechanismy webu, na ně přijde čas později. Pod první úroven pak poskládajte další úrovně a propojujte je vazbami. Vznikne vám tak přehledný strom, který reprezentuje základní informační architekturu webu, ze které bude pro každou stránku patrné, do které větve patří, co je její nadřazenou stránkou (tzv. rodič) a co jsou naopak podřízené stránky (tzv. potomci).

4. Popište obsahové prvky a funkcionalitu

Jakmile jste poskládali stránky do struktury, přišel čas na bližší popis jednotlivých obsahových součástí a funcionalit. Buďte skutečně důkladní a popisní. Představte si, že někdo jiný bude váš popis číst a bude to programovat. Měl by jednoznačně vědět, co si pod daným obsahovým prkvem představujete a jakým způsobem chcete mít provedené jednotlivé funkcionality.

Vezmete-li tuto fázi budování firemního webu vážně a definici obsahu, funkčnosti a struktury nepodceníte, ušetříte si spoustu těžkostí ve fázi samotné výroby. Vyhnete se celé řadě komunikačním šumů, které bývají časté právě v situaci, kdy se projektová příprava pojme spíše vágně.

V dalších dílech seriálu se pak dozvíte, jak s těmito podklady dále pracovat, jak z nich nadefinovat navigaci atp.

Kapitoly

Služby H1.cz

Analýzy pro tvůrce a majitele webových stránek

Webovým autorům nabízíme širokou škálu poradenských služeb orientovaných na přístupnost, použitelnost a design WWW stránek.

Odkazy

© 2007 H1.cz s.r.o., všechna práva vyhrazena.