Seriál Firemní web

Díl 2: Konkrétní cíle webu

Roman Appeltauer, 11. 12. 2006

V minulém díle Marek Prokop nastínil, kterým směrem byste měli zaměřit vaši pozornost při návrhu webu. Pokud už firemní web máte, zapomněli jste si cíle jasně definovat, pak vám předchozí článek zřejmě pomohl si uvědomit, který z uvedených je právě ten váš.

Zvolte si své cíle sami

Samozřejmě, že si můžete nechat poradit od zkušenějších lidí, kteří se v internetovém byznysu pohybují a můžete se porozhlédnout po svých případných konkurentech a zhodnotit své možnosti.

Vy sami nejlépe víte:

Vy sami si totiž dokážete dát ten nejambicióznější cíl, nebo si také můžete uvědomit, že si na nic velkého netroufáte. Svým cílům musíte věřit hlavně vy, proto si nenechte podsunout cíl od někoho jiného, kdo zcela jistě neví, čemu vy pevně věříte.

Stanovujte si měřitelné cíle

Abyste mohli v budoucnu vyhodnotit, jestli web splnil vaše očekávání a cíle, musí být přesné a měřitelné.

Zvýšení zisku je dobrý a častý záměr, ale velmi neurčitý cíl. Zdvojnásobení zisku je daleko přesnější a navíc si takový cíl můžete každý měsíc porovnat se skutečností a vyhodnotit vaši úspěšnost.

Nebojte se stanovit si vysoký cíl. Nezáleží na tom, že v tuto chvíli na jeho dosažení nemáte prostředky, ani schopnosti. Úspěšní obchodníci a manažeři svých nejvyšších cílů nedosáhli, ale došli mnohonásobně dál než jejich konkurenti, jejichž cíl byl malý a relativně snadný.

Váš cíl musí být akceptovatelný

Důvěra v obchodování na internetu se alespon v naší zemi stále ještě buduje. Jakýkoli náznak neserióznosti vás i váš web vzdaluje od úspěchu. Snaha např. o nekalou likvidaci konkurence se vám obzvlášť na internetu může vymstít.

Neetické či nelegální podnikání může být možná krátkodobě výnosné, ale také velmi rizikové.

Reálné cíle mají šanci na úspěch

Stanovujte si velké, ale reálné cíle.

Nezapomínejte na žádný z následujících faktorů:

Dejte svým cílům reálný termín

Co na tom, že máte převratnou myšlenku, která nemá konkurenci, je reálná, že vám jednou bude vydělávat milion korun měsíčně, každý z ní bude nadšený, když nevíte, kdy ji chcete zrealizovat?

Zvýšit zisk z 50 000 na 500 000 měsíčně není mnohdy realizovatelné za týden a 30 let je zase příliš dlouhá doba. Obzvlášť na internetu se za tu dobu změní opravdu mnoho.

Termínovaný cíl vás donutí si rozfázovat cestu k cíli na jednotlivé kroky, které budou vašimi kontrolními body, např.:

Měření úspěšnosti webu

Jistě jste si všimli, že zde zatím nebyla vůbec řeč o vyhodnocování návštěvnosti, úspěšnosti reklamních kampaní apod. Tyto důležité ukazatele vám pouze pomohou hledat silná a slabá místa vašeho webu i vaší propagace na internetu a mimo něj, v žádném případě je ale nelze považovat za cíl webu.

Příští týden si povíme o cílových skupinách uživatelů, na které byste se měli zaměřit.

Kapitoly

Služby H1.cz

Poradenství pro majitele a autory webových stránek

Myslíte to se svou internetovou prezentací vážně? Nabízíme mnoho zajímavých služeb, které vám mohou pomoci dosáhnout s vaším webem ještě lepších výsledků.

Odkazy

© 2007 H1.cz s.r.o., všechna práva vyhrazena.