Seriál Firemní web

Díl 20: Testování grafických návrhů webu

Martin Snížek, 25.4.2007

Prvním výsledkem práce dodavatele webu bývá obvykle grafický návrh. Pojďme se podívat, co by měl tento návrh splnovat a co můžete již v tuto chvíli u webu připomínkovat.

Líbí se vám?

Hned při prvním pohledu na návrh si na něj pravděpodobně utvoříte názor, získáte určitý dojem. Tento dojem by měl být dobrý – stejně totiž postupují i uživatelé, když přijdou na váš web. Pověstný první dojem totiž funguje jak v osobní komunikaci, tak i na webu.

Grafický návrh by dále měl něčím zaujmout, v rámci možností vás odlišovat od konkurence, měl by v lidech vzbuzovat důvěru. Všechna tato hlediska pravděpodobně dokážete ohodnotit sami, ale nezapomínejte, že váš pohled nemusí být vždy ten jediný správný. Předložte návrh přátelům, známým, kolegům nebo vašim dobrým zákazníkům a zeptejte se na jejich dojem či názor. Často tím zjistíte něco, co by vás samotné nenapadlo.

Je snadno použitelný?

Grafika webu je velmi spojena s jeho použitelností – tj. tím, aby se na něm uživatel snadno orientoval, našel všechny informace, které hledá, a dokázal si objednat zboží nebo vás kontaktovat. Na použitelnost se obvykle více zaměřujeme až u funkčního webu, ale již u prvního grafického návrhu si můžete mnoha věcí všimnout a případně je rovnou připomínkovat. Zaměřte se především na následující aspekty:

Vizuální priority

Prvky, které jste ve vašem popisu webu označili jako důležité, by měly být v grafickém návrhu výraznější než ostatní prvky. Dělá se to obvykle velikostí písma, barvou, plochou, kterou prvek zabírá, velikostí volného místa kolem prvku (čím více, tím je prvek výraznější), orámováním nebo tvarem.

Rozdělení na části

Celá stránka by měla být rozdělena na jasně oddělené části.

Velikost písma

Písmo v souvislém textu by nemělo být menší než 12 typografických bodů (pt), jinak nebude jeho čtení pohodlné.

Šířka řádku

V souvislém textu by na jednom řádku mělo být maximálně 70 znaků (včetně mezer). Delší řádky se obtížně čtou.,

Konvence

Uživatelé očekávají, že jisté prvky webu budou umístěny na stejných místech jako všude jinde. Jedná se o:

Odkazy

Odkazy by měly být vždy podtržené, naopak žádný jiný text na webu by podtržený být neměl. Dejte si také pozor na to, aby váš dodavatel nezapomněl navrhnout odlišnou barvu pro odkazy, které již uživatel navštívil.

Úvodní stránka

Na úvodní stránce by se měl vždy nacházet stručný popis vašeho webu a zdůraznění jeho hlavního přínosu pro uživatele a odlišností od konkurence. Dále by zde neměly chybět odkazy na to nejdůležitější, co se na vašem webu nachází – kategorie produktů, konkrétní produkty – a pravidelně aktualizovaný obsah (aktuality, nově přidané produkty atp.). Ten je důležitý hlavně proto, aby se na váš web lidé měli proč vracet.

V menu by také neměl chybět odkaz na úvodní stránku.

Barevný kontrast

Kontrast barvy písma a pozadí ve všech částech stránek by měl být dostatečný, aby se text pohodlně četl.

Záhlaví

Dejte si pozor na to, aby záhlaví nebylo příliš vysoké. Může to sice vypadat efektně, ale lidem to na webu bude spíše znepříjemnovat prohlížení obsahu.

Odpovídá vizuálnímu stylu vaší firmy?

Důležité také je, aby grafický návrh webu odpovídal vizuálnímu stylu vaší firmy – měl by používat vaše barvy, logo a grafické prvky.

Co dál?

Až váš dodavatel webu opraví grafický návrh podle vašich připomínek, bude pokračovat ve vytváření webu – pravděpodobně přípravou aplikace a šablon. Dejte si ale pozor na to, aby i při dalším vývoji grafik zpracovával obsahové prvky stránek – např. objednávkové formuláře, detail produktu atp. Je to důležité proto, aby byl váš web konzistentní a přehledný, a tak lépe plnil vaše cíle.

Kapitoly

Služby H1.cz

Uživatelské testování použitelnosti (user testing)

Dobrá použitelnost (usability) webových stránek je podmínkou jejich úspěšnosti. Vaše stránky otestujeme nejmodernějšími metodami a doporučíme vám, jak je zlepšit.

Workshop: Uživatelské testování a tvorba použitelného webu

Jednodenní workshop je vhodný pro všechny, kdo navrhují, tvoří a spravují komerční webové stránky nebo zodpovídají za jejich obchodní výsledky. Cena kurzu je 4 950 Kč.

Odkazy

© 2007 H1.cz s.r.o., všechna práva vyhrazena.