Seriál Firemní web

Díl 4: Modely návštěvníků webu

Martin Snížek, 26.12.2006

Co je persona

Persona je člověk, budoucí návštěvník vašeho webu, kterého si vytvoříte uměle na papíře na základě údajů o vaší cílové skupině. Persona by měla být co nejreálnější, rozhodně tedy musí obsahovat jméno a fotku! Čím reálnější persona bude, tím více vám při tvorbě webu pomůže. Podívejme se, co by tedy persona měla všechno obsahovat:

Nemusíte pokaždé použít všechny tyto charakteristiky, berte je spíš jako nápovědu. Jde hlavně o to, co nejvíce si lidsky přiblížit našeho umělého člověka a jeho kontext při používání vašeho webu. Pokud rádi píšete, můžete o své personě napsat i pár odstavců textu. Neuškodí také přidat některé fiktivní údaje, aby byla persona zábavnější.

Příklad

Kolega Michal Krutiš v posledním článku nakousl příklad prodejce létajících draků, který se mi moc líbil, a proto ho použiji i dnes. Podívejte se na personu, která by mohla při tvorbě tohoto webu pomoci:

Této personě chybí k úplnosti již pouze fotka. Pro obchod s draky byste pravděpodobně vytvořili ještě jednu či dvě další persony – např. maminku shánějící draka jako dárek pro své dítě, případně dítě, které si vybírá na internetu draka samo. Počet person je vždy závislý na tom, kolik typů uživatelů váš web bude používat.

Jak vám persony pomohou

Až budete mít persony hotové, vytiskněte si je a mějte je stále při sobě:

Ve všech těchto chvílích vám persony pomohou soustředit se na návštěvníky vašeho webu, vypustit z rozhodování vaše dojmy a domněnky. Měli byste se ptát „Jaký název této stránky by přišel logický Davidovi?“, ne „Jak pojmenuji tuto stránku?“.

Persony vás také budou chránit od neproduktivních diskusí s ostatními členy realizačního týmu – budete mít materiál, na kterém se dá ukázat, jaký chtějí mít web uživatelé. Již nebudete muset sjednocovat rozdílné pohledy na to, co lidé na webu očekávají, pro koho se web vytváří.

Persony také rozhodně dejte k dispozici vývojařům a grafikům – mnoho rozhodnutí ohledně vašeho webu je často právě na nich, proto by i oni měli mít jasnou představu, pro koho web tvoří.

Na persony navazují uživatelské scénáře

S personami velmi úzce souvisí tzv. uživatelské scénáře – ty reprezentují úkoly, které chtějí lidé na vašem webu plnit. Vytvářet se je naučíte v příštím pokračování našeho seriálu o firemním webu.

Kapitoly

Služby H1.cz

Odkazy

© 2007 H1.cz s.r.o., všechna práva vyhrazena.